Mönster i blått av det sk lökmönstret. 7 mattallrikar, 10 förrättsassietter, 12 djupa tallrikar, 5+2 små assietter, 6 djupa efterrättstallrikar, 2 djupa uppläggningsfat, 4 olika ovala uppläggningsfat, smörask med fat och lock, soppterrin med lock, terrin med lock och fat, 2 runda karotter med lock, kvadratisk karott med lock, såsskål, skål.
Fiskfat, äggkopp, 2 olika tillbringare, gräddkanna, tekanna med underlägg, samtliga av olika fabrikat medföljer.
Slitage, nagg.