Konande med rik graverad dekor av växter, fåglar samt initialerna AMR under adlig krona "Ich rühe auf bestentigkeit", h 15. Kuppan av ett glas, rik graverad dekor med bla initialerna AMR under adlig krona, "Gott mit uns", h 6.
Slitage, repor, glaset saknar ursprungligt ben och fot. Senare fot av bleckplåt.