KISTA, barock, 1711.

KISTA, barock, 1711.

Skuren dekor, mönsterlagd fanér samt intarsia med blomsterdekor. Intarsiatext: "LEHNKE RIEKEN" samt "ANNO 1711". Järnbeslag på sidorna med reliefdekor. Två invändiga lådor, en med lås. Kulfötter. L 142, B 70, H 83. Nyckel finns.

Slitage. Skador. Renoverad. Kompletterad. Fanérskador. Maskstunget. Sprickor, främst i lock och botten. Lösa delar, bla botten i en av de invändiga lådorna samt lister på fronten. Vissa delar saknas. Rost. Kulfötterna medföljer lösa.

Proveniens

Lehnke Rieken, Düsseldorf.

Utropspris
8 000 SEK