BIBLIOTEKSBORD, England 1800-talets första hälft.

Av sk karuselltyp, mahognyfanér, rund skiva med infälld röd läderklädsel, fyra lådor med mässingsknoppar och nyckelskyltar av ben, centralben med fyrdelad fot och avslut i form av lejontassar. Hjultrissor. Diam 106, h 71.

Slitage, repor. Nyckel saknas.

Utropspris
5 000 SEK