Björk, snedställda hörn med skuren floral dekor, två lådor, skrivklaff med innanför liggande inredning av sex lådor, lucka med tryckt porträttbild av Prinsessan Lovisa av Sverige resp Kronprins Fredrik av Danmark. L 97, b 44-73, h 96. Nyckel finns.
Slitage, repor, sprickor, något buktande lådfronter, smärre listbortfall.