SOCKERSKÅL, silver, empire, Johan Daniel Blomstervall, Göteborg 1824. Vikt 700 gram.

Godronnerad skål med välvt lock, lockknopp i form av delfin. Lejonmaskaroner med ringhandtag. Fotplatta med parställda svanar, fyra lejontassar. H 27.

Slitage, smärre bucklor resp lagning.

Utropspris
3 000 SEK