Bronserade, spegeln med rundat överdel och rikt utformad samt genombruten kröndekor med bla duva. H 172. Konsol med vit marmorskiva på svängda konsoler. L 62, b 26, h 57.
Slitage, skador, lagningar, dekorbortfall samt bortfallen förgyllning.
Skattmansö herrgård.