SKÅL MED LOCK, glas, Edvin Ollers, Kosta. 1910/20-tal.
Grönt glas. Skål på fot med två ögleformade hänklar. Lock med knopp och dekor av krusade band. Ursågad öppning. Modellnummer 31. Medellen formgiven 1917. H 21, l 19.
Slitage, repor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.