DOSA, silver och emalj, "Läkerol", GAB, 1927.

Emaljdekor i form av Läkerolask modell 1914-16 på turkos botten med text "Läkerol BRÖST-TABLETTER Uppfriskande för Mun och Svalg F.AHLGRENS TEKN. FABRIK.".
Gravyr under "Edvard Terserus på 65-årsdagen för nit och redlighet i Läkerol-vetenskapens tjänst. Gefle den 5/9 1929", H 2.

Slitage. Repor.

Utropspris
1 000 SEK