Förgylld och bronserad. Spegel med rundat krön och genombruten kröndekor av urna samt akantusrankor, h ca 226. Konsolbord med två kopplade kannelerade ben, i mitten urna, dekor av bla djurmaskaroner. L 90, b 41, h 86.
Slitage, skador och smärre lagningar. Bortfall av förgyllning.