TEKANNA, silver, nyrokoko, Joseph II & Albert Savory, London, England, 1845. Vikt ca 817 gr.

Bukig form på fyra fötter. Uppsvängt handtag och pip. Fällock med blomsterknopp. L 27,5, h 18.

Slitage, repor.

Utropspris
2 000 SEK