Beigelackerat, delvis bronserat. Rund spegel med påsatt skuret krön, h 75. Konsolbord med infälld svart glasskiva, i sargen två lådor. Kannelerade, bladhölstrade kopplade ben. L 114, b 32, h 81.
Färgbortfall, slitage, smärre skador.