19 matgafflar, 18 matknivar, 17 bordsgafflar, 17 fruktknivar, 18 matskadar, 18 bordsskedar, 12 teskedar, 6 efterrättsgafflar, märkta med friherrliga ätten Palmstiernas hjärtevapen under friherrlig krona. Bordsgaffel i silver med adliga ätten Kuylenstiernas vapen och 6 teskedar i nysilver med Palmstiernas hjärtevapen medföljer. I schatull.
Slitage. Repor. Schatullet har slagit sig. Nyckel saknas.