TESERVIS, 27 delar, "Grand", Arthur Percy, Upsala-Ekeby, omkring 1900-talets mitt.
Bestående av två tekannor, tolv assietter, elva koppar samt tolv fat, sockerskål och gräddsnipa. Fabriksmodell "AB". Modellen lanserad 1930, med blå glasyr 1949.
Kantnagg på kopp samt några av faten
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.