Bord och ram i mahogny med förgyllda beslag, de på spegeln i form av två putti hållandes fruktbarhetshorn vilka tillsammans bildar en lyra.
Bord: L86 B53 H76
Spegel: B96,5 H162
Sprickor, fanérsprickor, senare glas, slitage. Pluggar mellan bord och spegel avbrutna. Beslag med skador.