För två ljus. Flaskformat skaft. Obelisk med krönande plym. H 78.
Marmorbaser med nagg. En bas troligen senare. Glasskaft med irisering. Kompletterade prismor samt prismor med nagg. Förgyllning med delvis slitage. Prismor saknas. Omarbetade och kompletterade.
The Gunnar Jacobson Collection.