SKÅL SAMT KRUS, 2 st, lergods, Nicosia Cypern, ca 2000-1000 f.kr.

Rund skål ca 1000 f.kr. Diam 12,5. Krus med hänkel. Målad dekor. H 11. Krus med hänkel, rödfärgat lergods. Ca 2000 f.kr. H 13.

Slitage. Smärre nagg.

Utropspris
4 000 SEK