Svärtat trä med skuren dekor och detaljer i blått och guld. Delvis genombrutna back- och sidstycken. Luckor och lådfronter med dekor av blommor och fåglar i ben mot lack. L 140, b 35, h 220.
Slitage, repor, stötskador. Bendekoren med skador och saknade delar. En lucka lös, en lucka saknas. Lösa delar medföljer.