Rektangulär ask med rik målad dekor i emaljfärger av blommor, insekter och reserver med figurscener, l 18. Sk nattljusstake med kunturerad skål, svängt handtag, dekor av blommor och fåglar i emaljfärger. H 9.
Slitage, nagg. Asken med stor lagning.