Mörkbetsad ek. Tvådelat med spegel i bakstycket, skåpdörr med glas. Låda, nedre dörrpar. Dekor av pärlstav, svärtade kolonner, stiliserad floral pastellagedekor. L 98, b 47, h 201. Nyckel finns.
Slitage, repor, sprickor, smärre skador och lösa delar.
Proveniens Café Hungaria i Budapest numera Cafè New York.