SNEDKLAFFSEKRETÄR, sengustaviansk 1800-talets första hälft.

Fanér av björk resp masurbjörk. Två lådor. Snedklaff med innanför liggande inredning av sex lådor, nisch med fack. Fyra höga nedåt avsmalnande ben. L 77, b 41-72, h 103.

Ställvis hårt slitage, fanérbortfall, sprickor, senare beslag och låsskyltar. Invändig pelardekor vid nisch saknas. Nyckel saknas.

Proveniens

Mariedals slott.

Utropspris
4 000 SEK