Bukig form med svängda ben och parkettlagd intarsia. Förgyllda beslag i form av bl a rocailler och putti. Snedklaff med bakomliggande lådinredning och sammetsklädd skiva. L 70, b 41, h 87. Nyckel finns.
Slitage, repor, listsläpp. Sammeten med smärre skador. Enstaka skruvar saknas.