SPEGELBYRÅ, nyrenässans, sent 1800-tal.

Olika träslag. Byrå med fyra lådor. uppsats med 6 lådor, 2 ljusarmar samt spegel med slipat glas. Dekor av kolonner och svarvade detaljer. L 107, b 55, h 230. Nyckel finns.

Slitage, repor, ytskador, fanérbortfall. Glaset anlupet. Dekordelar saknas samt lösa delar medföljer.

Utropspris
2 000 SEK