DRYCKESKANNA, silver, bär stämpel IC, troligen England, 1700-tal. Vikt 950 gram.

Rik ciselerad dekor av jaktscener med villebråd och hund resp medaljong. Graverad crestmärkning med fasan och valspråket "Cuique Suum"( Åt var och en sitt). Svängt handtag med knopp i form av liggande lejon. H 20.

Slitage, skevt lock, senare gravyrmärkning på lockkanten, smärre bristningar, troligen omarbetad.

Utropspris
5 000 SEK