Fem lådor samt två dörrar. Svängda ben. Skuren dekor av meanderbård, instrument, figurer. Sidor med skurna handtag. Stenskiva. Undersida av skiva märkt "Komponerad av Holge Werner och Gösta Thorell." L 122, b 53, h 79.
Repor. Slitage. Dekorskador. Smärre fanérskador.