Matsalsbord, 1800-tal. Rund skiva på fyrpassformad fot med claw-and-ball-avslutningar. Iläggsskivor om två par (varav ett par fanérade). Diam 140 (tot l 402), h 75. Stolar, tolv st, 1900-talets första hälft, betsade. Ryggbricka med skuren dekor. Svängda framben med claw-and-ball-avslutningar.
Stolar med bruksslitage. Någon enstaka något rank. Bord med bruksslitage, skiva med repor och märken.