BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal.

Blandade träslag i fanér bl a mahogny och lövträ. Dekor av intarsia av festong och växter. Beslag i gulmetall i form av bl a kariatyder. Fris med löpande hund. Två lådor. Grå stenskiva. L 122, b 62, h 86. Nyckel finns.

Obetydligt bruksslitage.

Utropspris
6 000 SEK