Gräddkanna empire, rund fot med dekor av palmetter. Svängt handtag i form av växter. Olof H. Bergström Uppsala 1826. H 10. Gräddkana sengustaviansk stil. Rund form på tre tassfötter. Jakob Engelberth Torsk Stockholm 1897. H 10.
Slitage. Smärre bucklor. En kanna med monogramgravyr.