SOCKERSKÅL MED LOCK, silver, empire, Petter Adolf Sjöberg Stockholm 1828. Vikt 950 gram.

Rund godronnerad skål på trepassformad fot med tre kulfötter. Dekor av sfinxer. Svängda hänklar. Lock med papegoja. H 29.

Slitage. Smärre dekorskador. Delvis sned.

Utropspris
4 000 SEK