MATSALSGRUPP, 13 delar, Gunnar Asplund, 1916-1923. Tillverkad av Carlsson Möbeltillverkning Tranås.

8 stolar samt 2 karmstolar. Svängd ryggbricka samt svängda kopplade ben. Rygg och sits med rotting. Bord med 6 ben, konturerad skiva. Dekor av rundlar. H 75, Diam 135. Två iläggsskivor. B 46 vardera. Salsskåp med dörrpar i över och underskåp. Underskåp med bukig front. Dekor av rundlar. Uppsvängt krön med dekor av solfjäder. L 150, B 50, H 255. Sideboard med dörrpar, stenskiva. Svängda ben. L 123, B 58, H 76. Nyckel finns.

Slitage. Skador. Skadade rottingsitsar. Sprickor. Bord med delvis vågigt fanér.

Medföljande originalkvitto samt korrespondens från möbeltillverkaren.

Utropspris
15 000 SEK