SPEGEL, gustaviansk, Niclas Meunier Stockholm, 1700-talets slut.
Förgylld. Rak form. Dekor av bl.a girlander. Uppsvängt krön med rosavslutning. Krön med dekor av bl.a bandfläta och pärlstav. Svagt fasetterat glas. Brännmärkt NM. H 136.
Slitage. Smärre sprickor. Senare förgyllning. Delvis kompletterad. Lagning.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.