Vaser, tre stycken, tekanna och kopp med lock, porslin, Kina, Qingdynastin, 1800-/1900-tal.

Bestående av:
Cylindrisk vas med dekor i famille rose föreställande Liu Haichan i ett barns skepnad med kalebassformat rökelsekar, lotusblad och trebent groda samt hållandes ett band med mynt, höjd 11,7 cm. Röd sigill stämpel i botten.
Cylindrisk vas dekorerad med byggnad i bergslandskap samt kalligrafi, höjd 11,6 cm.
Zhadou-formad vas, dekor i famille rose med motiv av figurscen med qilin, höjd 8,5 cm. Röd sigillstämpel i botten.
Tekanna med motiv av resande sällskap med häst i landskap, höjd 9 cm.
Kopp med lock dekorerad med figurscen i trädgård, höjd ca 8 cm. Röd sigillstämpel samt exportsigill i lack undertill.

Vas med byggnad med obetydliga nagg längs basen. Tekannan med lagning vid handtagets fäste, metallhandtag saknas. Kopp med spricka.

Utropspris
3 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75