Tvådelat skåp av furu. Nederdel med lådor och skrivklaff med bakomliggande lådinredning. Överdel med pardörrar med bakomliggande hyllinredning. Draghandtag av mässing. Bredd 120, djup 51, höjd 210 cm.
Skador. Lagningar. Kompletterad. Omarbetad. Senare målning. Senare beslag. Delvis maskstungen. Nyckel endast till dörr.