Torbjørn Afdal, skänk, för Bruksbo Norge 1950-tal.
Palisander. Fyra skjutdörrar med bakomliggande hyllinredning och fem utdragbara lådor. Längd 210 cm höjd 85 cm, djup 48 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Ställvis solblekt. Nyckelhålets plastbeslag defekt och löst. En nyckel av.