Rak form med avfasade hörn och fyllda kannelyrer. Skiva av kalksten. Tre lådor, den övre med nedfällbar front, flertalet små fack därbakom. Beslag och listverk av mässing. Bredd 107, djup 50, höjd 91 cm.
Slitage. Skador. Lagningar. Delar saknas, lösa delar medföljer. Lösa dekorelement. Fläckar. Renoverad och kompletterad.