"Atlas Juvenilis, Geographiska Chartor". Har ägts av Gustaf Wahrendorff. 16,5 x 20.
Skador och slitage. Karta nr 2 och sista kartan över Sydamerika (sid 30) saknas. De sista c:a 10 kartorna med mörka fläckar. En baksida med tuschklotter (vapensköld) och en kartsida över Afrika med blyertsklotter.