Silver 800:
6 matskedar 19,7 cm
6 bordsskedar 18,5 cm
12 bordsknivar 20,5 cm
6 buljongskedar 16 cm
6 kaffeskedar 13,5 cm
6 bakelsegafflar 14,5 cm
Soppslev 31 cm
Tårtspade 24cm
Serverings/matsked 22 cm
Serverings/matgaffel 20,5 cm
2 serveringsskedar 14 cm
Serveringsgaffel 14 cm
Sillgaffel 19 cm
Sillgaffel 15 cm
Smör/pastejkniv 17 cm
Kanna med avtagbar sil 16 cm
Sterlingsilver 925:
12 matgafflar 19,7 cm
Ragusked 25,5 cm
Såssked 17 cm
Potatissked 20,5 cm
Salladssked 21 cm
Salladsgaffel 21 cm
Sockertång 9,5 cm
Total vikt inkl rostfria blad, samt originalförpackningar i plast på serveringsbesticken, 3775 gram.
Obetydligt slitage, serveringsbestick i förseglade plastförpackningar i original, endast öppnade för fotografering.
Besticken inköpta i Gronau 1972-1974 enligt uppgift, därefter i arv.
Modell Altfaden, också känd som "Augsburger Faden" har rötter från 1600-talet som en variant av "Spaten" formen. Just denna modell formgavs av Gottfried Koch och har tillverkats av Koch & Bergfeld sedan företaget grundades 1829 utan några ändringar i sin design.