Den andra kokoshnikstämpeln, med otydlig ortsstämpel, troligen Odessa eller Don. Balusterformat skaft på rund fot med fyra fötter.
En ljusstake för mindre ljus/julgransljus, diameter för ljus ca 1,1 cm.
Höjd 7,7 cm. Vikt 53 cm.
Smärre bucklor och slitage.