Förgylld mässingsstomme, 6-ljusarmar, behängd med prismor, margeriter, glaspärlor, i mitten slipad glaspjäs i form av urna, avslutas med hängande slipat glasklot. Höjd 100 cm, diameter ca 55 cm.
Renoverad. Kompletterad. Senare sladd. Ej funktionstestad. Smärre skador. Prismor saknas. Aningen sned.