Hjördis Oldfors, vas, lergods, "Kokos", Upsala-Ekeby 1954.
Invändigt glaserad i gult och med dekor av vertikala linjer. Djupstämplad UE 5031 samt med monogramsignatur. Höjd 25 cm.
Smärre ytslitage. Märken. Smärre fläckar. Glasyrmistor. Insidan med bränningsspricka.