Valnöt och valnötsfanér. Oval med fyra iläggsskivor (3 à 60 cm och en à 40 cm). Sargen med skuren arbalète-dekor. Stödben. Längd 155-375, bredd 105, höjd 77,5 cm.
Visst slitage med repor och märken. Retuscherat märke. Iläggsskivorna är senare och av annat träslag.