7 st med niello-dekoration, 1 st med Kyrillisk gravyr på baksidan, delvis förgyllda, vridna skaft, bestående av;
10 st skedar längd ca 10,5 cm
10 st skedar längder mellan 13-14,5 cm
2 st skedar längd mellan ca 15,5-16 cm
Total vikt ca 390 gram
2 skedar medföljer
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken.