Karin Parrow, Vid pianot.
Signerad Karin Parrow. Duk 66 x 65 cm.
Färgbortfall. Krackelyr. Något illa spänd duk.
Parrow, Karin (1904-1984), svensk målarinna. Syster till Evert Taube. Hörde till Göteborgskoloristernas krets. Tog starka intryck av kollegan Ivan Ivarsons färgstarka måleri, som hon omformade i en expressiv natursyn. Hennes senare måleri visar mer dämpade färger när hon målar landskap och figurer från skärgården vid Göteborg.