Märkta Made in USSR. Koboltblå glasyr med förgyllning.
14 kaffekoppar med fat, diameter kopp 7,5, höjd 6 cm, diameter fat 13 cm.
9 tekoppar med fat, diameter kopp 9,5, höjd 7 cm, diameter fat 15 cm.
Ett extra kaffefat medföljer.
Smärre slitage, obetydliga fortringsnagg. En kaffekopp med mindre glasyrdefekt under foten.