Alabaster med dekor av blommor och blad samt krönande urna med hänklar i form av svanhuvuden. Urtavla av förgylld mässing med romerska siffror. Med välvd glashuv och svärtad träbas. Höjd 45, bredd 19, djup 10,5 cm. Huvens höjd inklusive bas, 60 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Sprickor. Nagg. Lagning. Bakstycke till urverk saknas.