Oval skiva fanerad med mahogny. Svärtad och bronserad centralfot i form av fyra voluter på fotplatta med bladhölstrade fötter vid avslut. Längd 60, bredd 43, höjd 80 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fanerskador. Sprickor. Fläckar. Färgbortfall. Lagningar. Ett löst dekorelement medföljer.