Kaffeservis, 34 delar, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen, Danmark.
Blomsterdekor i underglasyrblått.
1 sockerskål, modellnummer 8622, diameter 12,5 cm.
1 fat, modellnummer 8181, längd 24 cm.
1 gräddkanna, modellnummer 8026, höjd 11 cm.
1 sockerskål med lock, modellnummer 8082, diameter 10,5 cm.
1 kakfat, modellnummer 8064, diameter 20,5 cm.
1 kaffekanna med lock, modellnummer 8189, höjd 25 cm.
12 assietter, modellnummer 8091, diameter 14 cm.
1 askfat, modellnummer 8554, diameter 9 cm.
2 smörfat, modellnummer 1802, längd 9,5 cm.
1 cigarettställ, modellnummer 8566, höjd 5 cm.
12 kaffekoppar med fat, modellnummer 8046, kopparnas höjd 5, fatens diameter 11,5 cm.
Ett smörfat med stort nagg. Smärre glasyrdefekter. Några kaffekoppar med smärre fotringsnagg, ett par koppar med litet nagg på örat. Smärre fläckar.
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer