Glaserat stengods. Dekor i blått och grönt med geometrisk dekor. Märkta Arabia Finland H-LA/ML; H-LA/PI; H-LA/MR; H-LA/PR och H-LA/I-KN. Ett medföljande fat (med nagg). Koppens höjd 5,5, fatets diameter 16,2 cm.
Obetydligt ytslitage. Faten med saknad eller otydlig märkning.