Omkring år 1900. Mörkblå botten med sju oktogoner med memling güls och underornament. Benvit huvudbård med stiliserad ranka.
Slitage. Smutsig. Skadad långsida. Lagningar.
Termen ”Memling güls” kommer från målningen ”Flowers in a Jug” av Hans Memling från omkring 1485, där en mindre matta med mönstret är avbildad. Idag finns målningen i Museo Nacional Thyssen-Bornemisza, Madrid, (Inventarienummer 284.b.).