Vitmålade med guldmålade detaljer. Textilklädda sitsar. Svarvade bladhölstrade ben, sarg och uppsvängda sidor med lagerstav. Stämplade. Sitthöjd 42, total höjd 61, bredd 66, djup 41 cm.
Fläckar. Ställvis slitage med färgbortfall. Stämplarna blekta. Krackelyr.